May 3-7, 2009 ~ SARATOGA SPRINGS, NY, USA

 

 

Organizing Committee

 

Honorary Chairs:                     M. Richard Mendelson           

                                                Larry R. Foulke

 

General Chair:                      Ray Gamino, KAPL

 

General Co-Chairs:             Don Birks, KAPL                  

                                                Yaron Danon, RPI

                                                Thomas Sutton, KAPL

                                               

Technical Program Chairs:    Brian Aviles, KAPL                 

                                                Robert Grove, KAPL

                                                Enrico Sartori, OECD NEA    

                                                Aaron Watson, KAPL

 

Finance Chair:                        Mark Boehle, KAPL

 

Publications Chair:                  Tom Fieno, KAPL

 

Secretary:                               Molly Ernesti, KAPL

 

Hotel & Events:                       Jeff Hoole, KAPL                  Heather Weiss

                                                Virinder Sandhu, KAPL        Emily Smith, KAPL

 

Publicity Chair:                        Mike White, KAPL

 

Registration Chair:                  Mark Stedry, KAPL

 

Web Design Chair:                 Elsa Jimenez, KAPL

 

Student Liaison:                      Diane Gurdak, KAPL

 

Industry Liaisons:                    Cary Luken, KAPL                 

                                                Hiep Hoang, KAPL

                                                Chris Young, KAPL

 

Best Paper Awards:                Jeff Geuther, KAPL

 

Graphic Art Design:                Hiep Hoang, KAPL                 

                                                April Fieno

 

Tutorials:                                 Charles Daily, KAPL

 

Technical Program Committee

 

 

Chairs

Brian Aviles, Knolls Atomic Power Laboratory

Robert Grove, Knolls Atomic Power Laboratory

Enrico Sartori, OECD Nuclear Energy Agency

Aaron Watson, Knolls Atomic Power Laboratory

 

Assistant Chairs

            Dmitriy Anistratov, North Carolina State University

            Nam Zin Cho, KAIST

            Robert Jacqmin, CEA

            Todd Palmer, Oregon State University

 

Associate Chairs

            Dave Griesheimer, Bettis Atomic Power Laboratory

            Mike Trbovich, Knolls Atomic Power Laboratory

 

 

International Technical Program Committee

Marvin Adams, Texas A&M University

Arzu Alpan, Westinghouse

Jose Aragones, Universidad Politecnica de Madrid

Maria Avramova, Pennsylvania State University

Yousry Azmy, North Carolina State University

Randy Baker, Los Alamos National Laboratory

Clint Ballinger, Evident Technologies

Ricardo Barros, Universidade do Estado do Rio de Janeiro

Adam Bird, Serco Assurance

Don Birks, Knolls Atomic Power Laboratory

Roger Blomquist, Argonne National Laboratory

Pavel Bokov, NECSA

Patrick Brantley, Lawrence Livermore National Laboratory

Forrest Brown, Los Alamos National Laboratory

Thomas Brunner, Sandia National Laboratory

Jae Chang, Los Alamos National Laboratory

Yung-An Chao, Westinghouse

Shaun Clarke, University of Michigan

Kevin Clarno, Oak Ridge National Laboratory

Jim Colletti, Bettis Atomic Power Laboratory

Simon Connolly, Sellafield, Ltd.

Andrew Cooper, Sellafield, Ltd.

Alan Copestake, Rolls Royce

Charles Daily, Knolls Atomic Power Laboratory

Yaron Danon, Rensselaer Polytechnic Institute

Anthony Davis, NASA - Jet Propulsion Laboratory

Don Dei, DOE Naval Reactors

Mark DeHart, Oak Ridge National Laboratory

Jeff Densmore, Los Alamos National Laboratory

Chaitanya Deo, Georgia Institute of Technology

Cassiano de Oliveira, University of New Mexico

 

Tim Donovan, Knolls Atomic Power Laboratory

Thomas Downar, University of Michigan

Brian Edge, Knolls Atomic Power Laboratory

Thomas Evans, Oak Ridge National Laboratory

Jeff Favorite, Los Alamos National Laboratory

Tom Fieno, Knolls Atomic Power Laboratory

Philippe Finck, Idaho National Laboratory

Juan Luis Francois, Universidad Nacional Autonoma de Mexico

Brian Franke, Sandia National Laboratory

Daniel Fromowitz, Knolls Atomic Power Laboratory

Ray Gamino, Knolls Atomic Power Laboratory

Barry Ganapol, University of Arizona

Jess Gehin, Oak Ridge National Laboratory

Nicholas Gheorghiu, Studsvik - Scandpower

Ali Haghighat, University of Florida

Glen Hansen, Idaho National Laboratory

Heath Hanshaw, Sandia National Laboratory

James Holloway, University of Michigan

Paul Hulse, Sellafield, Ltd.

Melissa Hunter, Westinghouse

Nisy Ipe, Private Consulting Firm

Kostadin Ivanov, Pennsylvania State University

Robert Jeraj, University of Wisconsin

Han Gyu Joo, Seoul National University

Hansem Joo, Bettis Atomic Power Laboratory

Skip Kahler, Los Alamos National Laboratory

Bernadette Kirk, Oak Ridge National Laboratory

Andy Klein, Idaho National Laboratory

Dana Knoll, Idaho National Laboratory

Dave Knott, Studsvik - Scandpower

Matthias Krack, Paul Scherrer Institute

Jim Kuijper, NRG

Ed Larsen, University of Michigan

Elmer Lewis, Northwestern University

Cecil Lubitz, Knolls Atomic Power Laboratory

Ryan McClarren, Los Alamos National Laboratory

Ivan Maldonado, University of Tennessee

Guy Marleau, Ecole Polytechnique de Montreal

Bill Martin, University of Michigan

Richard Martineau, Idaho National Laboratory

Kirk Mathews, Air Force Institute of Technology

Dick Mendelson, Knolls Atomic Power Laboratory (retired)

Rafael Miro, Universidad Politecnica de Valencia

Jim Morel, Texas A&M University

Scott Mosher, Oak Ridge National Laboratory

Russ Mosteller, Los Alamos National Laboratory

Wayne Newhauser, MD Anderson Cancer Center

Chris Newman, Idaho National Laboratory

Dorin Nichita, University of Ontario Institute of Technology

David Nigg, Idaho National Laboratory

Todd Palmer, Oregon State University

Carlo Parisi, University of Pisa

Ryosuke Park, Idaho National Laboratory

Andreas Pautz, GRS

 

Shawn Pautz, Sandia National Laboratory

Bojan Petrovic, Georgia Institute of Technology

Sara Pozzi, University of Michigan

Anil Prinja, University of New Mexico

Rian Prinsloo, NECSA

Jean Ragusa, Texas A&M University

Farzad Rahnema, Georgia Institute of Technology

Jim Rathkopf, Lawrence Livermore National Laboratory

Joshua Richard, University of Florida

Paul Romano, Massachusetts Institute of Technology

Charles Rombough, CTR Technical Services, Inc.

Ben Rouben, Private Consulting Firm

Massimo Salvatores, CEA

Sanjiv Samant, University of Florida

Richard Sanchez, CEA

Keith Searson, Sellafield, Ltd.

Brett Siebert, Knolls Atomic Power Laboratory

Glenn Sjoden, University of Florida

Kord Smith, Studsvik - Scandpower

Alison Stolle, Knolls Atomic Power Laboratory

Dart Strayer, Knolls Atomic Power Laboratory

Tom Sutton, Knolls Atomic Power Laboratory

Temitope Taiwo, Argonne National Laboratory

Djordje Tomasevic, NECSA

Paul Turinsky, North Carolina State University

Rizwan Uddin, University of Illinois

Taro Ueki, University of New Mexico

Todd Urbatsch, Los Alamos National Laboratory

Tim van der Hagen, Delft University of Technology

Rene van Geemert, AREVA

Pedro Vaz, Nuclear and Technological Institute

Kiril Velkov, GRS

Jasmina Vujic, University of California, Berkeley

John Wagner, Oak Ridge National Laboratory

Rich Williamson, Idaho National Laboratory

Dingkang Zang, Georgia Institute of Technology

Mike Zerkle, Bettis Atomic Power Laboratory

Michael Zika, Lawrence Livermore National Laboratory

Martin Zimmermann, Paul Scherrer Institute